• ARCHIVES 
  • » Siapa yang mau menambah friend bagi orang Indonesia silahkan cantumkan email, url Friensdter profile dan sedikit info atau syarat2 jadi friend. =) Saya mulai duluan ... email: w08@centrin.net.id F

Siapa yang mau menambah friend bagi orang Indonesia silahkan cantumkan email, url Friensdter profile dan sedikit info atau syarat2 jadi friend. =) Saya mulai duluan ... email: w08@centrin.net.id F

frans212
» FTalker
FTalk Level: zero
161
0
1969-12-31

Re: Siapa yang mau menambah friend bagi orang Indonesia silahkan cantumkan email, url Friensdter profile dan sedikit info atau syarat2 jadi friend. =) Saya mulai duluan ... email: w08@centrin.net.id F

www.friendster.com/frans212 progress so far : * Customized Layout *WVM +CBOX cool (thx a Lot guys) *Centering Headers with Custom Text (thx again) *add more smile to CBOX *Add a Tittle Bar *Add Background to Common Box *Add Guitar Cursor + Image effect *add a User IE Shoo Shoo Shoo (Hakz Hakz HakZ) *make Customize Shout Out Box *Make New Siggies *2 qiuck comment (main bar script + side bar script) working !! try it !!!! :thumbsup: *Customized Shout Out Box +WVM with PIC (nice) Thx sis Anna (i finally find it ) :D *more again soon !!! :D Credit so far (personal) : (sorry guys if i maybe forget u) (in random order) *bro dj_dhey (the most 1 person) *KuYa (annayeep) great !!!just Great *Bang Kanal (Thx Bg For Suggestion) *Bro KherMinatoR (thx for make up my imagination) *Bro Doddix (Thx for EveryThing) *Bro Addriz_Ndezzo (sorry if there miss spelling) *bro FikHri Akirat (sorry if there miss spelling) *bro Andre Wijaya (sorry if there miss spelling) *bro feruzz (sorry if there miss spelling) *bro eykal (sorry if there miss spelling) *bro ephe (sorry if there miss spelling) *bro Tazmine (sorry if there miss spelling) *bro Mdirwan (sorry if there miss spelling) *all of bro n sis in FTalk.com that i can't mentioned one by one soul (just Thx for all guys n galz i love u so much ) :eh: :eh: :D :D :D :penguin: :penguin: :penguin: @off topic warning !!! * if u a fs master pls never visit my site pls :evil: because u maybe seen a fs that will hurt ur eyes :puke: :puke: cause this site totally newbie.. :D be sure to fit your body up before entring it! thx * all indonesian. kesan pertama : *berad !! *lambad !! *Muad (i mean muakk : red) *bangsad !! *bewarna banged !! *Hueks d !! (apala yg penting blkngna d) bro kher sorry !! i copied ur act !!! :evil: :evil: :evil:

Last edited by frans212 (2007-08-27 10:17:51)

KhErMiNaToR
» FTalkAgent
2112
0
1969-12-31

Re: Siapa yang mau menambah friend bagi orang Indonesia silahkan cantumkan email, url Friensdter profile dan sedikit info atau syarat2 jadi friend. =) Saya mulai duluan ... email: w08@centrin.net.id F

:evil: :evil: :evil: huhu... :cry: im so happy coz my name is in the list..... :crybaby: thankz you.... :wow: =D =D =D
frans212
» FTalker
161
0
1969-12-31

[quote=KhErMiNaToR]:evil: :evil: :evil: huhu... :cry: im so happy coz my name is in the list..... :crybaby: thankz you.... :wow: =D =D =D[/quote] ur welcome bro :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Clerio
» n00b
3
0
1969-12-31

aLOhaa........... apakah seorang -SUPER NEWBIE- seperti aku bole ikutan ???? christ@hakkinen.com :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :redface: :penguin:
yanstupid
» FTalkManiac
979
0
1969-12-31

@Clerio kenapa ga boleh ... saiia juag dulunya super newbie .. malah nickname saiia lbh parah lg :D =D
Clerio
» n00b
3
0
1969-12-31

[quote=yanstupid]@Clerio kenapa ga boleh ... saiia juag dulunya super newbie .. malah nickname saiia lbh parah lg :D =D[/quote] Makasi..., jd sikit lbh tenang... :D :D :D :D :D
yhwh6666
» FTalkManiac
738
0
1969-12-31

[quote=frans212]www.friendster.com/frans212 progress so far : * Customized Layout *WVM +CBOX cool (thx a Lot guys) *Centering Headers with Custom Text (thx again) *add more smile to CBOX *Add a Tittle Bar *Add Background to Common Box *Add Guitar Cursor + Image effect *add a User IE Shoo Shoo Shoo (Hakz Hakz HakZ) *make Customize Shout Out Box *Make New Siggies *2 qiuck comment (main bar script + side bar script) working !! try it !!!! :thumbsup: *Customized Shout Out Box +WVM with PIC (nice) Thx sis Anna (i finally find it ) :D *more again soon !!! :D Credit so far (personal) : (sorry guys if i maybe forget u) (in random order) *bro dj_dhey (the most 1 person) *KuYa (annayeep) great !!!just Great *Bang Kanal (Thx Bg For Suggestion) *Bro KherMinatoR (thx for make up my imagination) *Bro Doddix (Thx for EveryThing) *Bro Addriz_Ndezzo (sorry if there miss spelling) *bro FikHri Akirat (sorry if there miss spelling) *bro Andre Wijaya (sorry if there miss spelling) *bro feruzz (sorry if there miss spelling) *bro eykal (sorry if there miss spelling) *bro ephe (sorry if there miss spelling) *bro Tazmine (sorry if there miss spelling) *bro Mdirwan (sorry if there miss spelling) *all of bro n sis in FTalk.com that i can't mentioned one by one soul (just Thx for all guys n galz i love u so much ) :eh: :eh: :D :D :D :penguin: :penguin: :penguin: @off topic warning !!! * if u a fs master pls never visit my site pls :evil: because u maybe seen a fs that will hurt ur eyes :puke: :puke: cause this site totally newbie.. :D be sure to fit your body up before entring it! thx * all indonesian. kesan pertama : *berad !! *lambad !! *Muad (i mean muakk : red) *bangsad !! *bewarna banged !! *Hueks d !! (apala yg penting blkngna d) bro kher sorry !! i copied ur act !!! :evil: :evil: :evil:[/quote] selamat bekerja keras BRO, gw cuma bisa bantu dgn doa, he..he.. becanda bro
KhErMiNaToR
» FTalkAgent
2112
0
1969-12-31

:evil: :evil: :evil: hayah............ :wallbash: masternya sok merendah nih...... :disgust: jijay.......... =D
yepi_bandoeng
» FTalkManiac
747
0
1969-12-31

lg ah... :D :D :D yg blum add aq add y.. akun 1 yuanda@bdg.centrin.net.id akun II yepi_bandoeng@yahoo.co.id add y... add y...
KhErMiNaToR
» FTalkAgent
2112
0
1969-12-31

:evil: :evil: :evil: wedew,,,,,,,,,, banyak banged account nya,,?? :doubt: mending kmu add aq aja degh........ :D [url]www.friendster.com/kherminator[/url] tak tungguin lo,,,,,,,, :eh:
mckenthus
» FTalkGeek
1434
0
1969-12-31

hi [b]Clerio & yepi_bandoeng[/b] =) Lam knal, nice 2 know u.. keep smile everyday bro & sis :) Would u dare u Zee my profile too :) www.friendster.com/kenzee9 Wait u :)
parlay
» FTalkAddict
427
0
1969-12-31

salam kenal juga yahh buat [b]cuplis, unyil, bejo, sama pak ogah[/b] enjoy this thread yah :eh: jgn lupa add aq yah... (ikut2an ngasi salam walopun ga ada orangnya) :D =D :D
KhErMiNaToR
» FTalkAgent
2112
0
1969-12-31

:evil: :evil: :evil: paan sih maksudnya ini jeng [b]Parlay.......[/b] :D anyway,,pa kabar bro?? :eh:
parlay
» FTalkAddict
427
0
1969-12-31

[quote=KhErMiNaToR]:evil: :evil: :evil: paan sih maksudnya ini jeng [b]Parlay.......[/b] :D anyway,,pa kabar bro?? :eh:[/quote] eh.... ada KhErMiNaToR salam knal yahhh... enjoy the tread... klo ada yg mo dibantu, silakan post yahh... otreeeee.....!!! (*amnesia mode*) =D =D
Cindydefunkiezt
» n00b
3
0
1969-12-31

wakakak..... saiia mUu ahh.... AccoUnt 1 = eMail : Juzt@rebel.girl uRL : http://friendster.com/cindychatuw need Friend : saPa aJa Yang mUu nGasi CoMmenT AccoUnt 2 = eMail : _unforget@ble.ok uRL : http://friendster.com/cindydhuUwa need Friend : saPa aJa Yang mUu nGasi CoMmenT jUgak!!! =) :D :thumbsup: :wow:
KhErMiNaToR
» FTalkAgent
2112
0
1969-12-31

:evil: :evil: :evil: lam knal yah?? oia,,,udah baca rulesnya blom?? baca dolo ya sebelum posting...disini dilarang pake [b]StIcKy CaPs[/b] okeh?? [url]www.friendster.com/kherminator[/url]
Linniie
» SuperFTalker
7850
0
1969-12-31

huhuhy.. bro kher jutex amat kkayanyaa... ^^ oiai,, linniie mau kenalan lagi!! :D :D user name>> Linniie id>> Linny_190493@yahoo.co.id pass>> Linniie kasi tau ma org yg mau ngeditin fs linniie!! :D :D
Vantheek
» FTalker
156
0
1969-12-31

[quote=Linniie]huhuhy.. bro kher jutex amat kkayanyaa... ^^ oiai,, linniie mau kenalan lagi!! :D :D user name>> Linniie id>> Linny_190493@yahoo.co.id pass>> Linniie kasi tau ma org yg mau ngeditin fs linniie!! :D :D[/quote] weekkk.... kasi tau dong passwordnya linnie... huauhauhauhauh :D :D :D :D btw, salam kenaal
mckenthus
» FTalkGeek
1434
0
1969-12-31

[quote=Cindydefunkiezt]wakakak..... saiia mUu ahh.... AccoUnt 1 = eMail : Juzt@rebel.girl uRL : http://friendster.com/cindychatuw need Friend : saPa aJa Yang mUu nGasi CoMmenT AccoUnt 2 = eMail : _unforget@ble.ok uRL : http://friendster.com/cindydhuUwa need Friend : saPa aJa Yang mUu nGasi CoMmenT jUgak!!! =) :D :thumbsup: :wow:[/quote] Lam kenal sis :) Aku add ya plus comment haikhaikhaik :D:D:D:D Nice day & nice post here sis =) Make ur day full of smile.... Ni fsQ : www.friendster.com/kenzee9
ndut_182
» FTalkAddict
394
0
1969-12-31

fs gw sepiiii... comment donk... [url]www.friendster.com/nanda182[/url] [url]www.friendster.com/ndut44[/url] ayolah... :eh: :eh: salam kenal juga buat semua yg belum kenal ya :cool: :cool:
  • ARCHIVES 
  • » Siapa yang mau menambah friend bagi orang Indonesia silahkan cantumkan email, url Friensdter profile dan sedikit info atau syarat2 jadi friend. =) Saya mulai duluan ... email: w08@centrin.net.id F

Board footer

© 2024 F Talk

Current time is 16:46

[ 9 queries - 0.045 second ]
Privacy Policy